Bevegelsen bak «remigrasjon» samarbeider tett med aktivister som sluker nazismens ideer

Filter Nyheter
Bevegelsen bak «remigrasjon» samarbeider tett med aktivister som sluker nazismens ideer
Foto: Generation Identitær på X / Privat
  • Dette er et eksternt debattinnlegg av journalist og forfatter Mathias Hee Pedersen, som har undersøkt identitærbevegelsen siden 2017 og har skrevet boka «Fascister i fåreklær? – Det nye høyre, den identitære bevegelsen og høyreekstremismen i det 21. århundre» (2021).

Siden Dansk Folkeparti satte «remigrasjon» på den politiske dagsordenen her i Danmark, har det vært et stort mediefokus på begrepets opphavspersoner i den høyreekstreme aktivistbevegelsen Generation Identitær. Men det er for lite kunnskap om bevegelsen og dens ekstreme internasjonale samarbeidspartnere.

2. desember publiserte Politiken et lengre intervju med talspersonen for den høyreekstreme bevegelsen Generation Identitær, Daniel Nordentoft. Det sentrale var selvsagt «remigrasjon» – et begrep bevegelsen har vært fanebærer for siden opprettelsen, og som dekker politiske forslag som har som mål å få personer med ikke-vestlig bakgrunn til å forlate Vesten.

Begrepet har skapt furore i den danske offentligheten etter at det ble omfavnet av Dansk Folkeparti. Også i utlandet er remigrasjon på alles lepper. Tyske Alternative für Deutschland (AfD) og østerrikske FPÖ har begge brukt begrepet, og i slutten av november meldte Homeland Security seg på i koret. Ikke overraskende betrakter Generation Identitær utviklingen som en kjempeseier. Politikens intervju kommer i kjølvannet av en mindre medieturné. Bare den siste måneden har bevegelsen deltatt i to debattprogrammer på Radio IIII, et radiointervju i P1 Morgen, publisert to debattinnlegg i Jyllands-Posten og uttalt seg til nyhetsartikler i både Ekstra Bladet og Berlingske.

Danske journalister har med andre ord hatt flere anledninger til å stille kritiske spørsmål til bevegelsen bak det omdiskuterte og kontroversielle begrepet. Likevel har Generation Identitær aldri for alvor blitt konfrontert med noe som utfordrer bevegelsens selvfremstilling som en demokratisk og fredelig bevegelse. Det finnes mange kritiske spørsmål som kunne vært stilt.

I de 13 årene Generation Identitær har eksistert i Europa, har målet vært å påvirke den offentlige samtalen ved å introdusere kjernebegrepene «den store utskiftningen» og «remigrasjon», og få mer etablerte og mektige aktører til å ta dem i bruk.

Nettopp derfor har bevegelsen gjort mye for å dyrke og opprettholde et presentabelt «image», ettersom analysen har vært at enhver assosiasjon til gjenkjennelig høyreekstremisme vil ekskludere dem fra den offentlige samtalen og dermed sette en brems på deres politiske ambisjoner.

Historisk har bevegelsen vært forsiktig med hvem de slipper inn i varmen, og hvem de samarbeider med. Alle nye medlemmer blir utsatt for grundige bakgrunnssjekker, og enhver assosiasjon til Det Gamle Højre – de identitæres betegnelse på nynazisme og nyfascisme av den gamle skolen – medførte ekskludering.

De var til og med villige til å ofre hele nasjonale avdelinger av bevegelsen hvis de ble drevet på en måte som kunne kompromittere det anstendige imaget de forsøkte å bygge opp. Dette så man konkret i 2019, da de britiske avdelingene ble kastet ut av bevegelsen etter å ha invitert en antisemittisk alt-right-influencer til å holde innlegg på konferansen deres.

I løpet av de siste årene har man imidlertid slakket betydelig på den interne disiplinen. Ingen steder kommer dette tydeligere til syne enn i danske Generation Identitærs deltakelse i Action Radar Europe, et samarbeidsnettverk bestående av ulike identitære bevegelser på tvers av Europa.

På sin egen nettside lenker danske Generation Identitær til Action Radar Europes sosiale medier, hvor man, med bevegelsens egne ord, «kan følge oss».

De danske identitære aktivistene setter dermed selv et slags likhetstegn mellom Action Radar Europe og seg selv. I front for dette samarbeidet står den flamske identitære aktivisten Dries Van Langenhove.

Da identitære aktivister fra hele Europa våren 2025 holdt en stor remigrasjonskonferanse, var Van Langenhove blant hovedtalerne, side om side med Martin Sellner, den tidligere lederen av den østerrikske grenen av Generation Identitär, som gjennom mer enn ett tiår har vært den samlende figuren i den europeiske identitære bevegelsen. Van Langenhove er med andre ord en ledende skikkelse i det paneuropeiske samarbeidet, som danske Generation Identitær selv omtaler som helt sentralt for deres arbeid med å spre ideen om remigrasjon.

Nettopp derfor er det interessant at den flamske aktivisten har blitt anklaget for å være alt det bevegelsen stadig avviser å være. Van Langenhove ble i våren 2024 dømt av en belgisk domstol, og da dommen ble avsagt beskrev dommeren den identitære aktivisten som en person som «sluker nazismens ideer».

Han og en rekke andre medlemmer av hans bevegelse Schild & Vrienden ble opprinnelig innkalt for retten sommeren 2019, etter utgivelsen av en dokumentar som avslørte at bevegelsens medlemmer delte memes og meldinger med hverandre i chatter og grupper på nettet, der de sammenliknet seg selv med Adolf Hitlers nazistparti, feiret Holocaust og spøkte om drap på jøder og svarte.

Van Langenhove hadde opprettet disse gruppene, der han ifølge retten oppmuntret bevegelsens medlemmer til å lage ekstremistiske memes. I enkelte tilfeller bidro han også selv til gruppene med en rekke ekstremistiske og voldsromantiserende meldinger. I en av dem skrev han at det vil komme en dag «hvor en Gyldent Daggry vil rense ut supermarkedenes halalprodukter og annen multikultur» – en eksplisitt referanse til det greske nynazistiske partiet med samme navn, som ble oppløst ved lov etter blant annet å ha blitt dømt for politisk motiverte drap. Han oppfordret også bevegelsens aktivister til å gå til våpentrening med skytevåpen, og talte om at «tiden for vold er underveis», og at han godt vet «hvilken side som vil være forberedt, og hvilken som ikke vil».

Van Langenhove har ikke bare flørtet med nazismen i lukkede internettgrupper. 7. september 2025 skrev han et innlegg på det sosiale mediet X, der han poserer med lederen av den høyreekstreme britiske bevegelsen Remigration Now, Steve Law, og anbefaler sine britiske følgere å melde seg inn i Laws bevegelse.

Law går inn for «total remigrasjon» og har i en rekke innlegg på X skrevet at alle personer med ikke-vestlig bakgrunn bør deporteres. Han har også skrevet en lang rekke innlegg hvor han hyller Oswald Mosley, som var leder for British Union of Fascists mellom 1932 og 1940. I et ferskt intervju erklærte Law seg som holocaustfornekter og sa at han ville ha støttet Hitler hvis han levde i 1930-tallets Tyskland, fordi «mange av de tingene han sto for, når det gjaldt det tyske folket, ville gjort underverker for vårt folk akkurat nå».

30. november tagget jeg Dries van Langenhove på X og spurte ham direkte om han, på bakgrunn av disse uttalelsene, ønsker å trekke sin støtte til Law tilbake. Jeg har ennå ikke fått svar.

I mellomtiden har den flamske aktivisten i en rekke tweets gitt sin støtte til den høyreekstreme amerikaneren Nick Fuentes, som nylig ble invitert inn i den britiske journalisten Piers Morgans talkshow «Piers Morgan Uncensored». I denne meningsutvekslingen, som Van Langenhove mener Morgan «tapte», sier Fuentes blant annet at han er rasist, at kvinner ikke bør ha stemmerett, og at Hitler er «fucking cool».



Selv om ingen medier så vidt jeg vet ennå har konfrontert Generation Identitær med deres forhold til Van Langenhove, vet vi at de er kjent med rettssaken hans. På sosiale medier har bevegelsens talsperson nemlig retweetet flere innlegg hvor Van Langenhove skriver om rettssaken. Dommen ble også diskutert i den identitære podkasten «Måneden sett fra høyre», hvor de nevnte memene beskrives som «sånn rimelig standard høyreorienterte» av den identitære nestor Daniel Beattie, mens talsperson for Generation Identitær, Christian Grann Johansen, spøker med at bildene som ble delt av Schild & Vrienden, ikke er like ille som dem som deles i deres egen gruppechat.

På bakgrunn av dommen har jeg ved tre anledninger spurt bevegelsens representanter om deres samarbeid med Van Langenhove. Jeg har ikke fått svar.

I en artikkel publisert 16. november 2025 skriver Jyllands-Postens politiske analytiker Niels Thulesen Dahl, med henvisning til «remigrasjon», at «et nytt og underlig begrep har funnet vei til den politiske debatten i Danmark». Det er naturligvis ikke korrekt å kalle remigrasjon et «nytt» begrep.

Nordentoft i Generation Identitær var da også kort tid etter ute og rettet misforståelsen: «Remigrasjon er et begrep som min bevegelse både har oppfunnet og introdusert for debatten. Derfor er det naturlig å se til Generation Identitær, som i mer enn åtte år har kjempet åpent og grundig har forklart hva remigrasjon er.»

Som en som har skrevet om Generation Identitær og remigrasjon nesten like lenge, vil jeg gjerne bestride at bevegelsen spiller med åpne kort.

Jeg venter fortsatt på svar fra bevegelsen angående deres forhold til Van Langenhove. Men hvorfor skulle de også svare på vanskelige spørsmål fra en person som har studert deres bevegelse tett, når det ikke er et krav for å få plass i avisene eller i debattprogrammenes studioer?

Den danske mediestanden har selv valgt å invitere Generation Identitær inn som en legitim og viktig stemme i den offentlige samtalen.

Det er få bevegelser som er like ytterliggående som denne, som har fått like gavmild mediedekning – særlig tatt i betraktning bevegelsens beskjedne størrelse.

Da Generation Identitær ikke bestod av mer enn 10–30 aktivister de første årene, hadde den for eksempel allerede vært på forsiden av Weekendavisen, Jyllands-Posten og Berlingske. Slik er det mildt sagt ikke i andre land, hvor bevegelsen ikke bare er ekskludert fra mediene, men også overvåkes av etterretningstjenesten i Tyskland, i tillegg til at organisasjonen har blitt forbudt i Frankrike. Hvis de danske mediene ønsker å inkludere en slik bevegelse i den demokratiske samtalen (noe jeg mener er fullt legitimt), har de også et ansvar for at den som minimum blir behandlet like kritisk og grundig som de behandler Folketingets partier.

I de mange artiklene, analysene, intervjuene og podkastene som remigrasjonsdebatten har ført til de siste månedene, er det ingen som har lagt merke til at opphavspersonene til det omdiskuterte begrepet samarbeider tett med en person som nylig ble dømt av en belgisk domstol for hatytringer.

En mann hvis bevegelse sammenlikner seg med nazistene og feirer Holocaust, og som selv har anbefalt sine følgere å melde seg inn i en bevegelse ledet av en Hitler-hyllende holocaustfornekter. Denne informasjonen er for øvrig offentlig tilgjengelig. Bevegelsen har ikke engang forsøkt å skjule sitt samarbeid med Dries Van Langenhove. Likevel har bevegelsen ikke blitt konfrontert med dette én eneste gang i intervjuer. Det bør kalle på alvorlig selvrefleksjon i journaliststanden.

I mellomtiden vil jeg oppfordre mediene til å kreve et klart svar fra Generation Identitær, dersom de igjen skulle ønske å invitere bevegelsen til intervju eller debatt. Det er et helt rimelig krav å stille til en bevegelse som skryter av å «spille med åpne kort».

  • Innlegget er opprinnelig publisert i Politiken, og er oversatt til norsk av Filter Nyheters redaksjon.


Filter har siden oppstarten belyst hvordan høyreekstremister og deres apologeter blant rasistene utgjør et knugende trusselbilde, og vi har vist hvordan dette tankegodset nå er mainstream der aktører forsøker å bygge ned det liberale demokratiet fra innsiden – her hjemme, i Europa og i USA.

Hvis du mener at modig, uavhengig og kritisk journalistikk er viktig – tegn et av våre kampanjeabonnement: