Tirsdag kveld var det et faktum: Politiet i Israel anbefaler tiltale mot statsminister Benjamin Netanyahu i korrupsjonsskandalen som har rystet regjeringen hans de siste månedene.
Etterforskningen har pågått i over et år, og nå mener altså korrupsjonsjegerne å ha nok beviser til å be påtalemyndigheten sette statslederen på tiltalebenken for blant annet å ha handlet «i strid med offentlighetens interesser».
Netanyahu viser ingen tegn til å ville gå av som følge av den dramatiske utviklingen i straffesaken. I en direktesendt tale tirsdag kveld uttalte han at han har «viet hele livet til Israel».
– Jeg vet sannheten, og kan fortelle dere at dette ikke vil lede til noe. Beskyldningene er fullstendig grunnløse, hevdet han.
Statsministeren har ligget i åpen konflikt med politiet helt siden etterforskningen ble kjent, og har forsøkt å undergrave troverdigheten til blant andre en politisjef som har uttalt seg i Netanyahus disfavør.
Innstillingen som nå er sendt påtalemyndigheten kunne knapt vært verre for Netanyahu. Politiet mener han bør tiltales for å ha mottatt bestikkelser – den strengeste korrupsjonsbestemmelsen i loven – i to ulike saker.
Den ene delen av siktelsen handler om kostbare gaver statsministeren har fått som etterforskerne mener å kunne knytte til konkrete gjenytelser fra Netanyahu. Dette dreier seg om verdier for rundt én million shekel – over to millioner kroner – ifølge etterforskningen.
Men la oss se nærmere på hvilke b...



