Filter Kaffe

Det viktigste som skjedde mens du sov

Marie Lytomt Norum

Ukraina-krigen

Putin tar imot den amerikanske delegasjonen i Kreml. Skjermdump fra video postet av Kreml

USA, Ukraina og Russland møtes i Abu Dhabi – Kreml holder fast på at krigen fortsetter til territorielle spørsmål er avklart

RUSSLANDS PRESIDENT Vladimir Putin ble i natt enig med tre amerikanske utsendinger om videre samtaler om krigen i Ukraina, etter et nesten fire timer langt møte i Moskva. Kreml fastholder at varig fred er umulig uten enighet om territorielle spørsmål, opplyser rådgiver Yuri Ushakov. På russisk side deltok Putin, Ushakov og investeringsutsending Kirill Dmitriev. USA var representert ved spesialutsending Steve Witkoff, Trumps svigersønn Jared Kushner og Josh Gruenbaum, nylig utnevnt som seniorrådgiver i Trumps nye «fredsråd».

I morgentimene i dag bekreftet Kreml at Russland, USA og Ukraina skal avholde de første trilaterale samtalene i Abu Dhabi siden fullskalainvasjonen, i dag og i morgen, men det er ennå ikke avklart om russiske og ukrainske tjenestepersoner skal møtes ansikt til ansikt. Russland og USA skal i tillegg avholde separate møter om økonomi. Det første som er planlagt, er at en amerikansk delegasjon møter en russisk delegasjon ledet av Igor Kostyukov, direktør for den russiske etterretningstjenesten GRU.

Etter at Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj snakket med Trump i Davos i går, sier han at spørsmålet o...

Adgang til hele Filter. Avslutt når som helst

Et abonnement på Filter er en uvurderlig støtte til et uavhengig og seriøst, norsk avisprosjekt.

  • Ingen bindingstid.
  • Tilgang til alle artikler i app og på FilterNyheter.no.
  • Alle nyhetsbrev tilsendt på epost.

Årsabonnement

1200 kr/år
Abonner nå

Månedsabonnement

120 kr/mnd
Abonner nå
Ved å bruke 1-trinns registrering eller at du oppretter en konto ovenfor, samtykker du til Filter Medias personvernerklæring.