Ukraina-krigen

Ukraina bomber St. Petersburg på åpningsdagen for Russlands «Davos»
Ukraina har angrepet flere energi- og militærmål dypt inne i Russland. Målene inkluderer St. Petersburgs oljeterminal, Kronstadt marinebase i Finskebukta, og en våpenfabrikk i Tambov, 400 kilometer sørøst for Moskva. Angrepene kommer på åpningsdagen for årets St. Petersburg internasjonale økonomiske forum (SPIEF), som har blitt kalt «Russlands Davos», skriver Kyiv Post.
Videoer og foto viser flere store eksplosjoner og brann i oljeterminalen i St. Petersburg, og svart røyk over byen samtidig som prominente gjester ankommer stevnet. SPIEF er en årlig, tre dager lang konferanse for forretningsledere og politiske tjenestepersoner, arrangert av Russlands president Vladimir Putin, med gjester fra over 130 land. Oljeterminalen som nå brenner, ligger 17 kilometer fra senteret der SPIEF arrangeres.
Putin har brukt SPIEF som en plattform til å signalisere økonomisk motstandsdyktighet og at Russland er åpen for business på tross av vestlige sanksjoner og diplomatisk utfrysning i kjølvannet av fullskalainvasjonen av Ukraina. For første gang på flere år planlegger en representant fra USA å delta på konferansen, lederen for den amerikanske kunstkommisjonen Rodney Mims Cook, skriver Kyiv Independent.
Russland hevdet i morgentimene at det ukrainske angrepet hadde blitt avverget, og at tre droner var skutt ned. De observerte brannene inne på oljeterminalen ble ikke kommentert. Byens flyplass opplevde timelange forsinkelser, og flere fly ble omdirigert.
Nattas angrep kommer dagen etter et massivt russisk drone- og rakettangrep på Kyiv og andre ukrainske byer som drepte minst 23 mennesker, inklusive to barn, og såret flere enn 100.
Amerikansk straffetoll

Norge på liste over land som risikerer amerikansk straffetoll over tvangsarbeid
USA planlegger ny straffetoll mot land de hevder importerer varer produsert med tvangsarbeid. Det amerikanske handelsrepresentantkontoret (USTR) sier det har funnet 60 land og økonomier som har unnlatt å «innføre og effektivt håndheve et forbud mot import av varer produsert med tvangsarbeid», melder DW.
Et av landene på lista er Norge.
Ifølge en pressemelding publisert av USTR i dag sier kontorets ambassadør Jamieson Greer at viktige handelspartnere unnlater å ta stilling til import av varer produsert med tvangsarbeid, noe som er «uakseptabelt» og som tvinger amerikanske arbeidere til å «konkurrere globalt på ulike vilkår». – Vi vil ikke lenger tolerere dette misforholdet, sier han.
Av de mange økonomiene som risikerer ny straffetoll er blant andre EU, Canada, Mexico, Storbritannia, Israel og Kina.
E24 skriver at den amerikanske regjeringen har jobbet lenge med å finne alternative veier til straffetoll etter at USAs Høyesterett i februar slo fast at Donald Trumps tollsatser som ble lansert på «Liberation Day» i fjor, var ulovlige. Som et midlertidig tiltak innførte Trump i stedet en generell 10 prosents toll under seksjon 122 av den amerikanske Trade Act-loven fra 1974. Denne tollsatsen utløper i juli. USTRs undersøkelse om hvorvidt varer produseres ved hjelp av tvangsarbeid, faller imidlertid under seksjon 301 av Trade Act. Tiltak under seksjon 301 anses å ha større lovmessig tyngde, og være mer fleksible, men også være mer tidkrevende å innføre, ifølge Bloomberg.
Det nye straffetollsforslaget er for tiden ute på offentlig høring, og er derfor ennå ikke innført.
Ellers i Norge og verden

** Organisasjonen for økonomisk samarbeid og utvikling (OECD) nedjusterer vekstprognosen for 2026 på grunn av krigen i Midtøsten. Det nye tallet er 2,8 prosent hvis eksporten av olje og gass fra Persiagulfen tar seg opp i år, og 2,1 prosent hvis krigen fortsetter året ut. Den forrige prognosen var 2,9 prosent. France24
** Minst en person er drept og flere såret i et iransk angrep på den internasjonale flyplassen i Kuwait. NRK (Reuters)
** Sju mennesker er drept og 11 såret etter at en drone traff en buss i det russisk-kontrollerte Krym i Ukraina. Bussen var underveis fra Moskva til Simferopol. BBC
** Forbrukerrådet klager Schibsted inn til Datatilsynet etter at mediekonsernet innfører betaling for alle som ikke ønsker at personopplysningene deres skal brukes til overvåkningsbasert markedsføring. Forbrukerrådet mener dette bryter retten til personvern. NRK
** Alle ni partier på Stortinget er enige om den nye langtidsplanen for Forsvaret: en økning på 6,15 milliarder kroner innen 2036, større satsing på droner, elektronisk krigføring og autonomi. NRK
En god nyhet til slutt:

Avskogingen av mata atlantica, et skogbelte som strekker seg langs den brasilianske atlanterhavskysten og er et av landets mest truede biomer, var på sitt laveste nivå på 40 år i fjor, skriver The Guardian. Åtti prosent av Brasils befolkning lever i området som skogbeltet dekker. I 2025 utgjorde avskogningen 86 500 mål. Det er første gang siden 1985 at den har vært på under 100 000. En god-ish nyhet, altså.




