TUSENVIS AV MOTDEMONSTRANTER TOK TIL GATENE i Storbritannia for å markere motstand mot de voldelige, høyreekstreme protestene som har vært i landet de siste dagene. Motdemonstrantene samlet seg og dannet et slags menneske-lenke rundt asylsentrene og advokatkontorene som var mål for de voldelige og rasistiske protestene.
Demonstrantene bar på plakater hvor det stod «flyktninger er velkommen her» og «stopp rasismen, prøv terapi». I går mobiliserte britisk politi rundt 6000 politifolk for å håndtere de over 30 planlagte protestene fra høyreekstremister. The Guardian.
FRANKRIKES PRESIDENT EMMANUEL MACRON ber Iran og Israel unngå opptrapping. Han ringte presidenten i Iran, Masoud Pezekhistan og Israels statsminister Benjamin Netanyahu onsdag og ba dem unngå gjengjeldelser som rammer befolkningen og ødelegger for stabilitet i regionen. Al Arabiya News.
SAUDI-ARABIA KOMMENTERER FOR FØRSTE GANG Haniyeh-drapet. I en uttalelse sier landets viseutenriksminister at attentatet er en åpenbar krenkelse av Irans suverenitet. – Det utgjør en trussel mot regional fred og sikkerhet, sier Waleed bin Abdulkarim El-Keheriji.
Organisasjonen for islamsk samarbeid møttes i Jeddah i Saudi Arabia og diskuterte drapet på Hamas-leder Ismail Haniyeh. Etter møtet ble det sendt ut en felles uttalelse hvor 57 muslimske land mente at Israel er ansvarlig for drapet. Reuters.
REAGERER PÅ UTTALELSER FRA ISRAEL OM GAZA-SULT. Israels finansminister Bezalel Smotrich uttalt...



