Presidentvalget i USA

Trump holder kontakten med Putin på privaten, ifølge ny bok
DONALD TRUMP HAR HATT EN rekke private telefonsamtaler med Vladimir Putin etter at han gikk av som president, kanskje så mange som sju, og den siste så sent som tidligere i år. Det ifølge journalisten Bob Woodwards nye bok, som utgis denne uka. En ansatt ved Mar-a-Lago, Trumps bolig i Florida, oppgis som kilde.
Trumps kontakt med Putin blir sett i sammenheng med mistankene om samarbeid med russiske myndigheter under valgkampen i 2016 og hans politiske synspunkt om at Ukraina bør komme Russland i møte i forhandlinger om fred. I går kom det fram at boka påstår at Trump, mens han var president, skal ha sendt Putin covid-19-testutstyr på et tidspunkt da det var mangel på slikt utstyr i USA. Alt blir avvist av Trumps talsperson, som mener at Woodward har mistet vettet.
Boka avslører også hvor frustrert Joe Biden har vært over Israels statsminister Benjamin Netanyahu («a bad fucking guy»), at Biden mener Barack Obama undervurderte Putin etter Russlands annektering av Krim-halvøya i 2014, og at Bidens nasjonale sikkerhetsråd på et tidspunkt vurderte sannsynligheten for at Russland ville bruke kjernefysiske våpen i Ukraina-krigen til 50 prosent. AP News/CNN/The New York Times



