Tropisk storm, rekordnedbør og jordskjelv rammer California

Stormen Hilary sett fra verdensrommet. Foto: NASA Goddard Photo and Video. CC BY 2.0

DEN TROPISKE STORMEN «Hillary» har kommet inn over land i Baja California i Mexico og beveget seg nordover inn i USA; med rekordstore nedbærsmengder og livstruende oversvømmelser, kraftige vinder, falne trær, stengte veier, stengte skoler og avlyste flyvninger som følge. Borgermester Karen Bass i Los Angeles sa i natt at storbyens innbyggere må være forberedt på at været blir enda verre. Enkelte områder kan vente like mye regn i dag som normalt faller på et helt år. 

Urelatert til stormen ble Sør-California også rammet av et jordskjelv med styrke 5.1 i natt, men det er kun meldt om små skader. Los Angeles Times/CNN

DONALD TRUMP AVKLARER at han ikke har til hensikt å delta i Det republikanske partiets tv-sendte primærvalgdebatter. Trump mener folk vet godt nok hvem han er og at han har lite å vinne på å stille mot kandidater med langt lavere oppslutning. Den første debatten går av stabelen i Milwaukee onsdag. AP News

GRENSEVAKTER I SAUDI-ARABIA anklages for å ha drept hundrevis av etiopiere som forsøkte å ta seg inn i landet via Jemen. Ifølge organisasjonen Human Rights Watch benyttes både skytevåpen og eksplosiver mot ubevæpnede migranter, også kvinner og barn. The Guardian

VED EN FEIL GODKJENTE danske myndigheter i fjor salg av militært utstyr til Saudi-Arabia, i strid med landets eget forbud mot slik eksport. 

Bli abonnent for å lese videre

Allerede abonnent? Logg inn med Vipps.

Test vårt digitalabonnement og få tilgang til alt innhold på Filter. De første 30 dagene er gratis! Les mer her eller klikk på knappen og bli abonnent i dag.

Ved å bruke 1-trinns registrering eller at du oppretter en konto ovenfor, samtykker du til Filter Medias personvernerklæring.