Filter Aktuelt

Det viktigste i dag

Pål Nordseth

Energikrisa

Oljetankere i Hormuzstredet. Foto: Michael Gaylard (CC BY 2.0)

Letter på Russland-sanksjoner for å få billigere olje og gass

Storbritannia letter eller utsetter enkelte sanksjoner mot russisk olje og flytende naturgass (LNG) for å motvirke de skyhøye prisene som er oppstått som følge av Iran-krigen. En handelslisens som trådte i kraft i dag tillater import av flydrivstoff og diesel som er raffinert fra russisk råolje i tredjeland, mens en annen opphever restriksjoner på frakt av LNG fra to russiske terminaler, rapporterer .

Så seint som tirsdag undertegnet Storbritannia G7-landenes erklæring om «urokkelig forpliktelse» til å påføre Russland «alvorlige kostnader». Tidligere har landet kunngjort at det vil blokkere russisk olje raffinert i andre land. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj om hvorfor enkelte sanksjoner likevel lettes. Det konservative partiets leder Kemi Badenoch setter beslutningen opp mot Labour-representanters stemmegivning mot nye britiske olje- og gasslisenser: «Vi importerer nå fra Russland i stedet for å bore i Nordsjøen. Vanvittig», skriver hun på sosiale medier.

Statsminister Keir Starmer avviser at beslutningen reduserer presset på Kreml for å avslutte Ukraina-krigen, og lover å fortsette samarbeidet med allierte om ytterligere sanksjoner.

Tidligere denne uka forlenget USA en dispensasjon som tillater kjøp av russiske oljeforsendelser som allerede er underveis til sjøs. 

Ellers i Norge og verden

Sylvi Listhaug (Frp). Foto: Daniel DeNiazi (CC BY-SA 2.0)

** Fremskrittspartiets ferske oppslutning på 31,4 prosent er den beste i NRK-målinger siden 2006. Samtidig øker forspranget på Arbeiderpartiet. «Alt Sylvi Listhaug tar i blir til gull om dagen. Selv drittsaker som rasistisk fyllerør på bar og kort prosess med egne ansatte, har ikke gjort annet enn å styrke Frps jerngrep om velgerne», skriver kommentator Tone-Sofie Aglen. NRK

** Israels ytterliggående sikkerhetsminister Itamar Ben-Gvir har publisert en video der Gaza-aktivister fra flotiljene Freedom Flotilla Coalition og Global Sumud Flotilla ydmykes av israelske myndigheter i havnebyen Ashdod. Italia kaller Israels ambassadør inn på teppet for å forklare behandlingen. Dagbladet

** Tidlig i krigen mot Iran skal USA og Israel hatt planer om å erstatte landets øverste leder med den ytterliggående, tidligere presidenten Mahmoud Ahmadinejad, som paradoksalt nok er kjent for sin kompromissløse anti-israelske linje og retorikk om å «stryke Israel fra kartet». The New York Times

** EU-landene iverksetter handelsavtalen med USA som ble fremforhandlet i fjor. Dermed fjernes importavgifter på de fleste amerikanske varer. Medlemmer av Europaparlamentet har tidligere stanset ratifiseringsprosessen i protest mot Trumps trussel om høyere tollsatser og hans utspill om å annektere Grønland. The Guardian

** Et tysk ektepar er pågrepet og mistenkt for å ha spionert for Kina ved tyske universiteter. Ifølge den tyske riksadvokaten forsøkte paret å skaffe seg informasjon om militærteknologi. Tagesschau

Èn god nyhet til slutt

Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: FN (CC BY-NC-ND 2.0)

Selv om situasjonen er alvorlig for Sentral-Afrika, representerer ikke det pågående ebolautbruddet i DR Kongo noen stor trussel globalt, mener Verdens helseorganisasjon (WHO). Organisasjonens vurdering er at utbruddet utgjør en internasjonal folkehelsekrise, men ikke en pandemikrise, ifølge .