Statsminister Keir Starmer har holdt en dyster pressekonferanse om det kommende statsbudsjettet. Han sier at økonomien går en «smertefull» høst i møte, etter at regjeringen oppdaget et «svart hull» på 22 milliarder pund i regnskapet. Starmer ber folk om å vise forståelse for at regjeringen nå må ta umiddelbare og drastiske økonomiske grep. – Det kommer et budsjett i oktober, og det vil være smertefullt. Men vi har ikke noe annet valg, gitt den situasjonen vi er i, sier han og understreker at situasjonen er «mye verre enn hva vi så for oss». Han legger likevel til at regjeringen har gjort mer for økonomien på syv uker enn hva forrige regjering gjorde på syv år, skriver The Guardian. Opposisjonsleder Rishi Sunak skriver på X at Starmers pressekonferanse er et tydelig signal om ar regjeringen vil øke skattene til folk. Det britiske statsbudsjettet legges fram den 30. oktober.
DISKUTERTE DRAP PÅ JUSTISMINISTEREN: Avisa Aftonbladet har fått tak i flere enn tusen interne chatmeldinger fra Den nordiske motstandsbevegelsen (DNM), der sentrale nazister i den voldsfremmende organisasjonen diskuterer både voldstanker om navngitte politikere, tenkte forberedelser til «strid» og kjøp av skytevåpen. I en av meldingsutvekslingene fra juni i år, chatter straffedømte medlemmer i DNM om hva som burde gjøres med Sveriges justisminister Gunnar Strömmer etter at han kommenterte USAs terrorstempling av organisasjonen tidligere i år. «Spontant kjenner jeg at jeg kunne tenke meg å drepe JØDE-lakeien Gunnar Strömmer og sitte inne på livstid. Jeg vet ikke om det er produktivt å gjøre noe sånt, men jeg ville hyllet den som gjorde det», skrev den beryktede nazisten Anders Jonsson, mens en annen sentral DNM-mann, Joakim Kannisto, kommenterte: «Har man mulighet og det ikke finnes noen vitner så… kjør på». I en annen meldingsutveksling, i mai, la en nazist ut et bilde av et angivelig nyanskaffet skytevåpen som ligner et AR-15-gevær, modellen kjent fra terrorangrep og massedrap i USA. Flere av de involverte i de aktuelle chattene deltok for to år siden på nazimarsjen i Oslo sentrum der alle deltagerne ble pågrepet av politiet. Les Filters artikkel her.
TEGN ET ABONNEMENT PÅ FILTER NYHETER I DAG. Da gir du dette avisprosjektet en uvurderlig håndsrekning – og vi tror ikke du vil angre! Skulle du likevel gjøre det, er det ingen bindingstid – så det er bare å kansellere.
- Et digitalabonnement koster bare 70 kroner i måneden, og du kan prøve gratis i 30 dager. Du får full tilgang til alle artikler på vår nettutgave og flere nyttige og populære nyhetsbrev i innboksen. Klikk her!
- Vil du i tillegg ha vårt magasin i postkassa hver måned, koster det bare 30 kroner ekstra. Altså en hundrelapp i måneden. Klikk her!
- EKSTRA MYE FOR PENGENE: Digital+magasin i et helt år koster bare 900 kroner. Klikk her!
SIST I NORDEN I MILITÆR STØTTE: «Nye tall viser at Norge ligger på 17. plass i militær støtte til Ukraina målt mot BNP. Så hvordan kan Espen Barth Eide påstå at Norge er et av landene som bidrar aller mest?» spør frilansskribent Bjørn Johan Berger. Han har sett på de ferskeste tallene fra det tyske økonomiinstituttet Kiel Institute som viser hva enkeltland har gitt i militær støtte til Ukraina siden fullskala-invasjonen startet. De viser at Norge ligger langt bak våre nordiske naboland i militær støtte – med unntak av Island, faktisk helt sist. Danskene har gitt fem ganger så mye som oss; svenskene har gitt mer enn tre ganger. Når Berger måler Norges militære bidrag mot hvor stor økonomi landet har fått de siste par årene, faller vi enda lenger ned på listen. «Norge står i en finansiell særstilling blant alle giverlandene, med et oljefond verden knapt har sett maken til. Og likevel ligger altså Norge langt bak andre land», skriver Berger i kronikken. Se statistikken med egne øyne i den ferske kommentar-artikkelen her.
SIER NEI TIL STORTINGSPLASS: Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) stiller ikke som representant til stortingsvalget i 2025, opplyser Stavanger Aftenblad. – Om Arbeiderpartiet ikke får nok stemmer, og må ut av regjering, så blir det ikke Stortinget på meg den neste perioden, sier hun til avisa. Om partiet vinner valget, er hun motivert for å fortsette som statsråd.
2,6 PROSENT AV BARNA I GAZA ER DREPT. 40 000 mennesker er bekreftet drept i Gaza siden krigen brøt ut i oktober i fjor, ifølge de lokale helsemyndighetene. Al Jazeera har analysert tallet og skriver at det inkluderer nesten 17 000 barn. Det tilsvarer 2,6 prosent av alle barn på Gazastripen. Det betyr at 53 barn har blitt drept hver eneste dag de siste 320 dagene. Avisa skriver også at minst 10 000 savnede mennesker ligger trolig under ruinene i Gaza.




