Filter Aktuelt

Det viktigste i dag

Filter Nyheter

Syria

Geir O. Pedersen, United Nations Special Envoy for Syria. 29 November 2019. UN Photo / Violaine Martin

Israelske angrep i Syria

Israelske jagerfly bomber Syria mens styrker angivelig rykker dypere inn i landet, skriver flere nyhetsbyråer, deriblant Associated Press (AP). I tillegg sier kilder til AP at det israelske forsvaret (IDF) befinner seg kun 25 kilometer fra hovedstaden Damaskus.

IDF innrømmer ifølge BBC at de befinner seg i det de kaller «tilleggspunkter» som ligger utenfor en allerede etablert buffersone, men en talsmann sier til Reuters at  «rapportene i media om påstått fremrykning av israelske stridsvogner mot Damaskus er falske».

Styrkene har tatt seg inn i Syria via Golanhøyden som Israel først erobret i 1967 og deretter annekterte fra Syria i 1981. Buffersonen ligger mellom Golanhøyden og Damaskus, skriver The Guardian.

FNs spesialutsending til Syria, norske Geir O. Pedersen, sier i dag under en pressekonferanse at de israelske luftangrepene og fremrykkingen på bakken må stoppe, og at det som nå skjer er «et brudd på avtalen om atskillelse fra 1974».

Israel har hele tiden hevdet at de kun angriper det de kaller «strategiske våpensystemer» for å sikre «Israel og dets borgere». 

Samtidig har USA og Tyrkia bombet mål i Syria for å beskytte sine interesser i landet etter Assad-regimets fall: USA har rettet angrep mot mål knyttet til Den islamske stat (IS) i sentrale deler av landet og Tyrkia har angrepet kurdiske styrker som støttes av USA.

Andre nyheter i dag fra Syria: 

▸ «Mohamed al-Bashir har blitt utnevnt til midlertidig statsminister for den syriske overgangsregjeringen frem til 1. mars 2025», skriver Reuters. Dette opplyste han selv i en tv-sendt uttalelse. Al-Bashir har ledet den opprørsstyrte enklaven nordvest i Syria med tilnavnet «Frelsesmyndigheten» siden 2017, ifølge nyhetsbyrået.

▸ Nevnte Geir O. Pedersen «understreker at det er viktig å forebygge konflikt mellom gruppene», skriver NRK. Opprørsgruppen Hayat Tahrir al-Sham (HTS) har ledet offensiven som styrtet president Bashar al-Assads regime, men er ikke «den eneste væpnede gruppen i Damaskus», ifølge Pedersen.

▸ «Banker og butikker åpner igjen i Damaskus etter kaoset og forvirringen de første to dagene etter avsettelsen av president Bashar al-Assad», skriver Associated Press.

 «SOHR: IS har drept 54 soldater på flukt i Syria», skriver NTB (via NRK). De drepte skal være syriske regjeringssoldater, ifølge Syrian Observatory for Human Rights (SOHR).

Nobels fredspris

Det Norske Nobelinstitutt. Foto: Geir Anders Rybakken Ørslien

Fredsprisvinner om Putin: – Jeg tror ikke president Putin virkelig forstår hva atomvåpen er for mennesker

Den japanske organisasjonen Nihon Hidankyō, som ble grunnlagt av overlevende etter atomangrepene på Hiroshima og Nagasaki i 1945, mottok tirsdag Nobels fredspris i Oslo Rådhus.

Terumi Tanaka, en av lederne i Nihon Hidankyō, fortalte i sin tale om hvordan overlevende de første årene etter atombombene først ble tvunget til taushet av myndighetene før de senere ble glemt.

«Alle husene langs stien ned fra kollen var brent ned, det lå lik overalt, og mange overlevende lå med alvorlige skader og forbrenninger, uten noen til å hjelpe seg. Synet gjorde meg nummen», sa han under fredsprisutdelingen.

Han uttrykte bekymring over at en felles standard mot bruk av atomvåpen – også kjent som «atomtabuet» – er i ferd med å svekkes, skriver Reuters. Tanaka oppfordret den yngre generasjonen til å videreføre kampen mot atomvåpen og hadde med en klar beskjed:

«Flere hundre, kanskje tusen ganger større ødeleggelser enn de som rammet Hiroshima og Nagasaki, kan skje når som helst. Disse ødeleggelsene kan hvem som helst av dere når som helst bli utsatt for, eller utsette andre for». 

Stortingspresident Masud Gharahkhani sier til NRK at dagens fredsprisutdeling var en sterk opplevelse og en tydelig tilbakemelding til en verden i urolige tider hvor ledere snakker om opprustning og om å ta i bruk atomvåpen.

Tanaka har også sendt en skriftlig uttalelse til Russlands president Vladimir Putin, ifølge NRK. «Jeg tror ikke president Putin virkelig forstår hva atomvåpen er for mennesker. Derfor kan han si slike ting. Vi må endre tankesettet hans og få ham til å forstå hva dette er», sier han. Russlands ambassade svarer at Russland ikke truer noen med atomvåpen.

Trump 2.0

Pete Hegseth. Foto: Gage Skidmore. CC BY-SA 2.0

Nøkkel-senator snur om Hegseth

På tross av betydelig motstand i Senatet ser det ut til at Pete Hegseth – han Fox News-programlederen med hvit makt-tatoveringer, du vet, som er anklaget for alkoholmisbruk og seksuell trakassering – likevel har en mulighet til å bli forsvarsminister i Trump-administrasjonen.

En av de skeptiske senatorene Hegseth selv har utpekt som avgjørende for å kunne bli godkjent, republikanske Joni Ernst fra Iowa, skal nemlig ha kommet på glid etter en sjarmoffensiv fra den norskættede 44-åringen.

I møter og telefonsamtaler skal han ha overtalt henne – som selv har opplevd seksuelle overgrep og kjempet for at slikt ikke skal feies under teppet i USAs militære styrker – om at han er rett mann til toppjobben i Pentagon. Det skjer etter at Trumps støttespillere har drevet en kampanje mot henne, med betalte plasseringer på sosiale medier der det stilles spørsmål ved hennes troverdighet i republikanske kjernesaker og har truet med å backe hennes konkurrenter i neste primærvalg.

ASSAD-APOLOGET I STØTET: Joni Ernst er også blant senatorene som har hatt besøk på kontoret i Kongress-bygningen av Tulsi Gabbard. Gabbard samler støtte for å bli godkjent som Trumps etterretningssjef, en jobb som ikke har blitt enklere av de siste dagenes nyheter fra Syria:

Hun er nemlig kjent som en av Bashar al-Assads sjeldne støttespillere i Washington D.C., og var så seint som i 2017 på besøk hos den nå kjeppjagde, syriske diktatoren og har nektet å kalle ham en fiende av USA.

Enkelte synes det er vel så ille at Gabbard flere ganger har opptrådt som et talerør for Kreml-propaganda og blant annet har spredd påstander om at USA har laboratorier for fremstilling av biologiske masseødeleggelsesvåpen i Ukraina.

Ellers i nyhetene

Israels statsminister Benjamin Netanyahu. Foto: WORLD ECONOMIC FORUM/swiss-image.ch/Photo Jolanda Flubacher

▸ Israels statsminister Benjamin Netanyahu skal i dag for første gang forklare seg i korrupsjonssaken mot ham. Netanyahu er tiltalt for bestikkelser, bedrageri og tillitsbrudd i tre ulike saker, og han nekter straffskyld og hevder at hele etterforskningen mot ham er en politisk heksejakt. The Guardian

▸ Regjeringen har sendt ut et forslag til ny matkastelov på høring. Til tross for et nasjonalt mål om å kutte matsvinnet med 30 prosent innen 2025, er målet fortsatt langt unna. Loven skal gjelde alle aktører som produserer, distribuerer, selger eller serverer mat, og tar sikte på å redusere matsvinn i husholdninger, matindustri og jordbruk. NRK

▸ Høyre- og Venstre-byrådet i Oslo har ikke klart å sikre flertall dagen før oslobudsjettet skal vedtas. Samtidig truer et mistillitsforslag mot kulturbyråd Anita Leirvik North med å velte hele byrådet. NRK

▸ Arbeiderpartiet får 18,9 prosent på VGs partimåling for desember fra Respons Analyse. Mandag fikk partiet 14,2 prosent på en meningsmåling utført av Norstat for Dagbladet og Vårt Land. Dermed er dagens måling ikke verre enn gårsdagen, men heller ikke noe å juble over.

▸ Frankrikes president Emmanuel Macron skal ha nye samtaler i håp om raskt å få på plass en ny regjering. Nasjonalforsamlingen består av tre sammenslutninger, der venstrekoalisjonen sier at ny statsminister må komme fra venstresiden og at enhver koalisjonsregjering må forplikte seg til pensjonsreformer og å hjelpe folk med levekostnadene. Reuters