Filter Kaffe

Det viktigste som skjedde mens du sov

Pål Nordseth

Trumps USA

President Donald Trump, Harvard-leder Alan Garber. Foto: NASA/Harvard University

Harvard-universitetet saksøker Trump-administrasjonen for grunnlovsbrudd

HARVARD-UNIVERSITETET I USA saksøker Trump-administrasjonen for å «vilkårlig og uberegnelig» fryse universitetets tilskudd, i strid med såvel grunnlov som borgerrettigheter. «Regjeringen kan ikke påvise noen rasjonell sammenheng mellom bekymringer for antisemittisme og den medisinske, vitenskapelige og teknologiske forskningen som er frosset, og som har som mål å redde amerikanske liv, fremme amerikansk suksess, ivareta amerikansk sikkerhet og opprettholde USAs posisjon som en global innovasjonsleder», heter det i søksmålet, som er levert til en føderal domstol i Boston.

Trump-administrasjonen har forsøkt å presse universitetet til å etterkomme en rekke krav ved å kutte milliarder i føderal støtte. Trump har fremstilt tiltakene som en kamp mot antisemittisme, selv om de også rettet seg mot programmer knyttet til mangfold og kjønnsspørsmål. Få timer etter at Harvard leverte søksmålet svarte Det hvite hus med hard kritikk. «Den føderale støtten til institusjoner som beriker sine grovt overbetalte byråkrater med skattepenger fra amerikanske familier som sliter, er i ferd med å ta slutt» skriver talsperson Harrison Fields i en e-post. The New York Times/AP News

BEKYMRINGER ...

Adgang til hele Filter. Avslutt når som helst

Et abonnement på Filter er en uvurderlig støtte til et uavhengig og seriøst, norsk avisprosjekt.

  • Ingen bindingstid.
  • Tilgang til alle artikler i app og på FilterNyheter.no.
  • Alle nyhetsbrev tilsendt på epost.

Årsabonnement

1200 kr/år
Abonner nå

Månedsabonnement

120 kr/mnd
Abonner nå
Ved å bruke 1-trinns registrering eller at du oppretter en konto ovenfor, samtykker du til Filter Medias personvernerklæring.