Vestbredden

FN: Høyeste registrerte antall bosetterangrep
Den humanitære situasjonen på Vestbredden har forverret seg kraftig, viser en ny rapport fra FN-organet Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). I oktober ble det registrert over 260 angrep fra israelske bosettere mot palestinere og deres eiendom – det høyeste tallet siden 2006. Mange angrep skjer under olivenhøsten, en avgjørende periode for palestinernes økonomi og livsgrunnlag.
Under årets høsting ble rundt 150 angrep rapportert, over 140 personer skadet, og mer enn 4000 oliventrær ødelagt i 77 landsbyer. Ødeleggelsene rammer både enkeltfamilier og lokalsamfunn, og tapet av oliventrær får store økonomiske og kulturelle konsekvenser.
I beduinlandsbyen Umm al-Kheir i Sør-Hebron har 14 familier fått varsel om riving eller byggeforbud, som berører omtrent 70 personer, halvparten barn. FN advarer om at kombinasjonen av vold, rivinger og økonomisk press skaper en alvorlig humanitær krise og ber om bedre beskyttelse av sivile og ansvar for brudd på internasjonal rett.
Bhatti-rettssaken

Elden ber om frifinnelse: – Fravær av bevis
– Saken mot Bhatti er i stor grad basert på gjetninger, spekulasjoner, antakelser og meldinger til og fra personer som ikke er avhørt, sier forsvarer John Christian Elden på siste dag av rettssaken mot Arfan Bhatti. Aktoratet mener Bhatti var en av arkitektene bak terroren 25. juni 2022 under Pride-helgen, mens forsvarerne ber om frifinnelse for det Elden beskriver som «fravær av bevis».
Elden mener aktoratets nøkkelbevis – meldinger mellom profilen «Shaheen47», som Bhatti har erkjent er ham, og en agent fra Etterretningstjenesten som utga seg for å være fra IS – både er ulovlige og tatt ut av kontekst. Han peker på at samtalene som er lagt fram i retten startet først etter at angrepet hadde skjedd, og at det ikke finnes bevis for noen forhåndsavtale mellom Bhatti og gjerningspersonen Zaniar Matapour.
Forsvareren kritiserer også at retten ikke har fått høre fra den aktuelle agenten, men kun fra anonyme vitner i Etterretningstjenesten. Sjefen for E-tjenesten, viseadmiral Nils-Andreas Stensønes, har forklart retten at meldingsloggen ikke er lagt fram i sin helhet.
– Det spiller ingen rolle hva dere tror på. Hvis dere kan utelukke at Bhatti kom inn i dette etter skytingen, så er han ikke skyldig, argumenterer Elden.
Ellers i Norge og verden

** Svensk politi mener nå at 17 500 personer i landet er aktive gjengkriminelle, mens ytterligere 50 000 personer kan kobles til kriminelle gjenger. Dette er en økning fra i fjor, men skyldes trolig økt kartlegging heller enn en økning i antall kriminelle. Aftonbladet / SVT
** Danmarks regjering har inngått en avtale med flere partier om å innføre 15-års aldersgrense for sosiale medier, med mulighet for foreldre å gi samtykke fra 13 år. Avtalen omfatter totalt 14 tiltak for å beskytte barn digitalt og blir presentert på en pressekonferanse i dag. DR
** Oslo-politiet endrer siktelsen mot de to 17-åringene fra drapsforsøk til grove trusler og grov ulovlig befatning med skytevåpen. Guttene ble pågrepet i en taxi på Høybråten etter at det ble avfyrt skudd mot en bolig i natt, men ingen ble skadet. NRK
** USAs arbeidsdepartement vil i dag ikke publisere den ettertraktede sysselsettingsrapporten for andre måned på rad på grunn av nedstengningen av føderale myndigheter, og det er usikkerhet om rapporten for oktober vil bli tilgjengelig når driften gjenopptas. Den lengste nedstengningen i historien har gitt et datavakuum, og selv om private aktører tilbyr alternative kilder, advarer økonomer om at disse ikke kan erstatte offisiell statistikk. Reuters




