Trump 2.0

Bannon tok til orde for en tredje Trump-periode
Man bør ikke kaste bort tid på å diskutere om alle de strake høyrearmene i Donald Trumps krets er planlagte nazihilsener, siden «tvilen» er litt av hensikten med trollingen, men etter Steve Bannons tale på den høyreradikale CPAC-konferansen i natt var det i vært fall full jubel i nynazistiske nettfora igjen. (Som etter Elon Musks nazihilsen i januar).
I selve talen hyllet Bannon Trump som en president med unike historiske kvaliteter og tok til orde for at han skal få en tredje presidentperiode. Bannon – som nylig sonet i fengsel for å ha hindret granskningen av 6. januar-angrept – bidro i Trumps første valgkamp til å gjøre overgangen fra høyreekstremisme til det republikanske partiet sømløs og er fortsatt en viktig anti-demokratisk ideolog i bevegelsen.
Valg i Tyskland

Går mot regjeringsskifte
På søndag går tyskerne til valg, og det kristen-demokratiske partiet (CDU) ligger an til å bli det desidert største partiet med stabile målinger på rundt 30 prosent. I så fall tar partileder Friedrich Merz over som kansler etter Olaf Scholz (SPD).
CDU har under valgkampen frontet en stadig strengere innvandringspolitikk, i et debattklima der ytre høyre-partiet Alternative für Deutschland (AfD) har satt stadig mer av dagsorden. Under gårsdagens siste TV-sendte partilederdebatt skrøt Merz av Danmarks strenge innvandringspolitikk: – Der har høyrepopulistene nesten forsvunnet. Her har de doblet støtten, og det er i stor grad myndighetenes feil, hevdet han ifølge DW.
I slutten av januar ble Merz kraftig kritisert av blant annet partifelle Angela Merkel for å fremme et restriktivt innvandringsforslag som ble vedtatt i Forbundsdagen sammen med AfD. Merz brøt dermed den såkalte brannmuren mot å samarbeide med AfD, et parti som i noen delstater er definert som høyreekstremistisk av rettsvesenet.
Merz lover likevel at CDU ikke skal gå inn i noen form for regjeringssamarbeid med AfD. Dette begrunner han med at han ikke ønsker et «nytt 1933» – med henvisning til året Hitler kom til makten. Men AfD ligger nå an til å bli nest største parti med rundt 20 prosent av stemmene, og CDU vil trolig ikke få flertall alene. Partiet er derfor avhengig av et regjeringssamarbeid med minst et annet parti, noe som etterlater SPD og De grønne som de eneste aktuelle partiene å danne flertall med.
JD Vances innblanding i den tyske valgkampen, ved at han forrige uke møtte AfD-leder Alice Weidel og Merz, samtidig som han takket nei til et møte med Scholz, har utvilsomt påvirket valgkampens siste uke. Blant annet var Nato-samarbeidet med USA et av de viktigste temaene under gårsdagens siste debatt: – Temaet har forandret seg nok en gang. Først handlet det om økonomi, så innvandring og sikkerhet, og nå er det nasjonal sikkerhet i en annen betydning, sier Tyskland-ekspert Astrid Sverresdotter Dypvik til NRK.
Israel-Palestina-krigen

Netanyahu sier Hamas skal «betale prisen»
Hamas hevder at levningene fra Shiri Bibas ser ut til å ha blitt blandet med andre menneskelige levninger fra ruinene etter et israelsk luftangrep. Uttalelsen kommer etter at Israel kunngjorde at én av de fire kroppene Hamas returnerte torsdag, ikke var Bibas. Det israelske forsvaret (IDF) beskriver dette som en «svært alvorlig krenkelse» av en allerede skjør våpenhvileavtale.
Israels statsminister Benjamin Netanyahu sier at Hamas må betale for å ha utlevert levningene til en palestinsk kvinne istedenfor Bibas. «Vi vil handle raskt for å få Shiri hjem sammen med alle gislene, både levende og døde, og sikre at Hamas betaler hele prisen for dette grusomme og onde bruddet på avtalen», sa han ifølge Reuters.
Det er fortsatt uklart hvem som står bak busseksplosjonene i Israel torsdag. Tulkarem-bataljonen, en væpnet gruppe fra den okkuperte Vestbredden, skriver på Telegram at: «Vi vil aldri glemme å ta hevn for våre martyrer så lenge okkupasjonen er på våre landområder». De har imidlertid ikke påtatt seg ansvaret for angrepet. Distriktspolitiet i Tel Aviv hevder at bombene var laget av «eksplosiver som kan ha kommet fra Vestbredden», skriver The Times of Israel. Etterforskningen er nå overtatt av Israels sikkerhetstjeneste, Shin Bet.
Ukraina-krigen

Medvedev: Trump har «200 prosent rett»
«Hadde noen fortalt meg for bare tre måneder siden at dette kom til å bli sagt av en amerikansk president, ville jeg ledd. Trump har 200 prosent rett». Det skriver Dmitrij Medvedev, nestleder i Russlands nasjonale sikkerhetsråd, om Trumps påstand om at Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj er en «diktator uten valg», på X. USA avlyste i går den planlagte pressekonferansen med Zelenskyj og deres spesialutsending, Keith Kellogg, under hans besøk i Kyiv. Etter møtet var Zelenskyj likevel positiv til Kellogg og sa at samtalen ga ham håp, og at de blant annet diskuterte situasjonen ved frontlinjen og sikkerhetsgarantier. USA nektet i går å bruke frasen «russisk aggresjon» i en G7-erklæring.
På lederplass oppsummerer The Economist den siste ukas hendelser slik:
«The past week has been the bleakest in Europe since the fall of the Iron Curtain. Ukraine is being sold out, Russia is being rehabilitated and, under Donald Trump, America can no longer be counted on to come to Europe’s aid in wartime. The implications for Europe’s security are grave, but they have yet to sink in to the continent’s leaders and people. The old world needs a crash course on how to wield hard power in a lawless era, or it will fall victim to the new world disorder.»




