49 dager igjen: Er Trump en «brannstifter» i klimakrisen?

De enorme skogbrannene på vestkysten i USA har herjet i flere uker, tatt livet av minst 27 mennesker, utradert småby-bebyggelse, svidd av millioner av mål med skog, og innhyllet storbyer som San Francisco i røyk som er synlig fra store deler av USA.
11:30 a.m. in San Francisco.
this hellscape is exactly what I’ve been dreading since we got 0 inches of rain in February, normally the wettest time of year.
but seeing the fire season get just as bad as I feared, and worsening, is agonizing. I don’t know what else to say pic.twitter.com/sOD86WDacL
— J.D. Morris (@thejdmorris) September 9, 2020
I går ble katastrofen endelig valgkamptema for alvor.
President Donald Trump har fått kritikk for å knapt nevne den dramatiske situasjonen offentlig, men i går var han en snarvisitt i California på samme dag som Demokratenes presidentkandidat, Joe Biden, var i delstaten.
Mens myndighetene knytter omfanget av skogbrannene til klimaendringer, skyldte Trump på dårlig arbeid fra skogvesenet. Da han ble utfordret av Californias minister på området Wade Crowfoot, om oppvarming/tørke som bakenforliggende årsak, forløp det slik:
– Det kommer til å bli kaldere igjen, bare vent, sa Trump.
– Jeg skulle ønske vitenskapen var enig med deg, svarte Crowfoot.
– Vel, jeg tror ikke vitenskapen vet, egentlig, sa Trump.
"It'll start getting cooler"
President Trump dismisses concerns over climate change on a visit to fire-ravaged California https://t.co/E6I3OIDmca pic.twitter.com/XretNcQy4e
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 14, 2020
Biden holdt på sin side en tale der han kalte Trump en «klimabrannstifter».
– Hvis vi får fire nye år med Trumps klimafornekting, hvor mange forsteder vil brenne ned i skogbranner? Hvor mange forstadsnabolag vil gå med i flom? Hvor mange forsteder vil bli blåst bort av superstormer?
New York Times oppsummerer dagen med at den «viste skarpe forskjeller mellom de to kandidatene: en sittende president som lenge har avfeid klimaendringer som en svindel og reversert klimareguleringer – og en utfordrer som har foreslått intensiv innsats for å bremse utslipp av drivhusgassene som knyttet til det stadig mer ekstreme været».
Det er 49 dager igjen til valglokalene stenger i presidentvalget.