Brannene i Los Angeles

24 meldt omkommet – Kan være blant USAs verste naturkatastrofer noensinne – Mange har ikke forsikring
24 PERSONER ER OMKOMMET OG mer enn 12 000 bygninger er nå skadet eller ødelagt i skogbrannene i Los Angeles-området. Etter at brannmannskapene søndag hadde fremgang i slukkingsarbeidet søndag, forbereder de seg nå på at vinden tar seg opp igjen, med risiko for eksplosiv brannvekst i sørlig og vestlig retning. Det er meldt storm i vindkastene mandag kveld, og et varsel om «rødt flagg» som ble utstedt lørdag kveld er forlenget til onsdag. – Blir det gitt evakueringsordre må du følge den umiddelbart. Sekunder kan redde livet ditt, advarer sjefmeteorolog.
Risikoen for skogbrann er så høy i utsatte områder av California at mange som bor der får ikke, eller ikke har råd til, boligforsikring. De siste årene har mange forsikringsselskaper kuttet i dekningen eller avviklet forsikringsordninger. Årets branner i Los Angeles ble allerede før helgen beskrevet som de mest kostbare i landets historie.
California-guvernør Gavin Newsom sier brannkatastrofen kan være blant USAs verste naturkatastrofer og kritiserer Donald Trump for å spre feilinformasjon. LA Times/AP News/VG/NBC



