Toppen av fake news-fjellet (og andre saker du bør få med deg i dag)

Pål Nordseth
Toppen av fake news-fjellet (og andre saker du bør få med deg i dag)

  • Dette er webversjonen av Filters nyhetsbrev. Få det i epostkassa daglig ved å melde deg på her.

Etter ni måneder med nedgang var arbeidsledigheten i Norge i september helt uendret (sesongvariasjoner tatt i betraktning), ifølge Nav. Men ledigheten fortsetter heldigvis å falle i områdene som ble hardest rammet av oljesmellen.

Ellers:

SPLITT OG HERSK PÅ SOSIALE MEDIER: Twitter har funnet rundt 200 kontoer som kan knyttes til de samme, Russland-koplede kildene som har utgitt seg for å være amerikanske aktivister på Facebook, trolig for å påvirke den valgkampen og så splittelse i den amerikanske befolkningen.

Sammen med informasjon om hvilke annonser den Kreml-tilknyttede tv-kanalen Russia Today (RT) kjørte på Twitter i fjor er dette materialet nå overlevert Kongressens etterretningskomité – men utgjør antakelig bare toppen av isfjellet, ifølge medlemmer av komiteen New York Times har snakket medNettsikkerhetsfirmaer mener å ha identifisert langt flere slike kontoer, og senator Mark Warner sier Twitter utviser «en enorm mangel på forståelse for hvor alvorlig saken er og hvilken trussel den utgjør for demokratiske institusjoner». 

Det er tidligere kjent at russiske kilder betalte for hvertfall 3000 annonser på Facebook i månedene før presidentvalget. De spilte på rasemessige, religiøse og sosiale skillelinjer og promoterte gjerne begge sider av sakene de tok for seg, skriver teknologinettstedet Recode.

En ny studie fra Oxford Unive...

Fortsette å lese (gratis)

Vi vet det er kjedelig å registrere seg, og vi skulle ønske vi slapp å be deg om å logge deg på! Men som en liten avis med kvalitetsjournalistikk er vi helt avhengig av direkte kontakt med lesere. Vit dette: Vi kommer aldri til å selge kontaktinformasjonen din til andre, og vil bare bruke den til å sende deg nyhetsbrev og informasjon om vår journalistikk, og muligens rette en haug med annonser mot deg i sosiale medier. (Les vår personvernerklæring)

Harald S. Klungtveit
Redaktør

Opprett en ny konto

Registrer

Har du allerede en konto? Logg inn

Ved å bruke 1-trinns registrering eller at du oppretter en konto ovenfor, samtykker du til Filter Medias personvernerklæring.